Yeni Bisiklet Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Yeni Bisiklet Almak İsteyenlere Tavsiyeler

SPONSOR REKLAMLAR

Madde 1

İstediğiniz bisiklet tipine karar verin. Bisikleti şehir etrafında, kırsalda veya dağlarda ya da her ikisinin birleşimi için kullanacak mısınız?

SPONSOR REKLAMLAR

Düz asfalt yolda sürüş için bir yol bisikleti satın almalısınız. Yarış bisikletleri daha hafif çerçevelere ve daha ince lastiklere sahiptir. Engebeli araziden geçmek ve şok emici sistemlere sahip değildirler. Yol bisikletleri, yükü olan bisikletçiler için çok uygundur. Bükük oturma pozisyonu nedeniyle esneklik gereklidir ve bu duruma karşı antremanlı olmalısınız.

 

Off-road veya dağlarda sürüş için bir dağ bisikletiseçmelisiniz. Lastikler büyük, düz bir profile sahip bu bisikletlerde bulunan dişili lastikler zeminde iyi bir kavrama ve yokuş yukarı giderken iyi bir tırmanma yapmanızı sağlar. Bisiklet daha ağırdır ve bisiklette ayrıca amortisörler vardır. Çoğu dağ bisikletinin düz gidonları vardır ve asfalt yollarda uzun yolculuklarda rahatsız olabilirler.

Bisikletinizi semtte sürmek ve dik oturma pozisyonuna sahip olmak istiyorsanız, bir hibrid bisikletseçin . Bazı hibrit bisikletler hem arazide hemde şehire sürmek için uygundurlar.

Madde 2

SPONSOR REKLAMLAR

2)Ne tür bisikletçi olduğunuza karar verin. Bisikleti ne için kullanacağınıza karar verin ve bunu yaparken dürüst olun. Şöyleki hayallere kapılıp ta dağ taş gezerim diyerek alacağınız bir dağ bisikleti sizi  iş yoğunluğundan ve ya şartların el vermemesinden dolayı yorabilir. Aldığınız bisikleti hep şehirde kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer çok paranız varsa iki tür bisiklet te alabilirsiniz tabii

3)Fiyat aralığını belirleyin. Düşük bütçeniz varsa, kullanılmış bir bisikleti de satın alabilirsiniz. Hemen çevrenizde ikinci el bisiklet satışı yapan bir dükkan ya da mağaza araştırmasına girebilir veya internette ikinci el satış yapılan sahibinden ya da buna benzer sitelerde araştırma yapabilirsiniz.

4)Arkadaşlarına sor. Eğer bisikletler hakkında bir fikriniz yoksa ve ya ilk defa bisiklet alacaksanız bu işten anlayan birinden bir arkadaştan veya bisikleti olan birinden yardım alabilirsiniz.

5)Bisikletler internette arayın. Bisiklet almak istiyorsanız internette mükemmel bir seçenek olabilir. Çünkü onlar piyasa ya göre daha ucuz bisiklet satabilirler. Fakat bunun tek dez avantajı ürünü bizzat göremeyecek olmanızdır. Bu konuda takıntınız varsa şehrinizdeki mağazadan bizzat görerek alabilirsiniz.

Çoğu bisiklet mağazası size yardımcı olacak ve size tavsiyede bulunacaktır. Şöyle ki Mağazadan aldığınız bisikletlerde herhengi bi sorunla karşılaştığınız da karşınızda muhatap bulabilir ve teknik destek alabilirsiniz.

SPONSOR REKLAMLAR

Bisiklete oturup ve uyup uymadığına bak. Bisikletin selesine otururak ellerinizi Frenlere ve vites aparatlarına uazatın . Rahat uzanıyor ve Frenlere rahat basıyorsanız ve Vites değişimini kolay yapıyorsanız sorun yok demektir. Ayaklarınıza bakın pedala rahat ulaşıyor mu? .Oturağın boyu uygun mu. Ayar yapmanız gerekebilir.

 • Bisikletin gövde boyutu sabit olduğu için Eğer bunları rahatlıkla yapabiliceğiniz bir bisiklet bulamadı ise bulana kadar devam edin. Bisiklet seçmek işini aceleye getirmeyin.

 

2)Lastikleri kontrol et. Hızlı sürüş için ince bir lastik daha iyidir, yumuşak bir lastik, şehir ve pürüzsüz yüzeyler için daha iyidir. Güvenlik ve konfor için lastiklerin delinmez olup olmadığını kontrol edin.

 

3)Sevdiğini görmek için bisiklet sürmeyi dene. Bir araba gibi, bisiklet satın almadan önce denemek istediğiniz bir şeydir. Harika ve güzel görünebilir, ama iyi hissetmiyorsa ve bedeninize uyuyorsa, neden iyidir?

SPONSOR REKLAMLAR
 • Çerçevenin ağırlığını not edin. Daha hafif bir çerçeve sürüşü kolaylaştırır, ancak aynı zamanda daha pahalıdır.
 • Bisiklete binerken vücudunuzun iyi hissetmesi gerekir. Pedal bittiğinde dizleriniz hafifçe bükülmelidir. Fren kollarına kolayca ulaşabilmeli ve üst bedeniniz düz bir yüzeye sıkışmamalıdır.
 • Bisiklet tutamaçlarının hareket ettirilebildiğinden ve bir dağa tırmanırken hem oturabileceğiniz hem de iyi durabildiğinden emin olun.

 

Madde 3
Yeni veya kullanılmış bir bisikleti yerel olarak satın alın
1)Kasabadaki bisiklet dükkanlarını ara. Ne tür bisiklet sattığınızı sorun ve satın almak istediğiniz bisiklet türünde uzmanlaşmış bir mağaza seçin. Öncelikle bir bütçe belirlemek yararlı olabilir.

2)Satış odasına git ve aklına gelen bisikletlere bak. Satıcıya aradığınızı söyleyin ve önerilerini dinleyin.

 • Aradığınızı ve farklı bir fiyat aralığındaysanız, size tamamen farklı bisikletleri göstermek isteyen satışçılara dikkat edin.
 • Ama tavsiyeleri de dinle. Satıcı aklınızdan daha farklı bir çerçeve stili önerirse, nedenini sorun. Eğer satıcı size iyi bir sebep olursa, tavsiyeyi dikkate alın.

 

3)Servis sonrası bisiklet mağazasında soru. Örneğin, birçok mağaza satın aldığınızda bir yıllık ücretsiz bisiklet bakımı sunar.

SPONSOR REKLAMLAR

 

4)Fiyatı idare et. İnternette fiyat araştırdıysanız, bu fiyatları satıcıya gösterin ve bisiklet satıcısının size bu fiyatı sunup sunamayacağını görün. Mağaza size biraz daha düşük bir fiyat sunabilir veya ücretsiz bakım sunabilirse, iyi bir anlaşma yapmanız gerekir.

Madde 4

Yeni veya kullanılmış bir bisikleti çevrimiçi satın alın:

1)İnternette istediğiniz bisikleti bulun. Haftada 7 gün, günde 24 saat çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz. Orada da daha iyi fiyatlar bulabilirsiniz.

SPONSOR REKLAMLAR
 • Hem gerçek mağazaları hem de çevrimiçi satışları olan perakendecilere bakın. Bu şekilde, mağazadaki bisiklete bakabilir ve sürücüyü test edebilir, ancak daha ucuza çevrimiçi satın alabilirsiniz.
 • Kullanılmış bisikletleri bulmak için eBay, Craigslist veya çevrimiçi bisiklet mağazaları gibi web sitelerine bakın.
  • eBay iyi bir seçim olabilir çünkü bisikletlere teklif verebilir ve bütçeniz dahilinde kalabilirsiniz. Ancak, bisikletinizi yerel bisiklet satıcınızdan satın almazsanız nakliye ücreti ödemeniz gerekir.
  • Craigslist veya diğer yerel reklam pazarları da bisikleti yerel olarak alabileceğiniz kadar iyi olabilir ve muhtemelen kendiniz toplamanız gerekmez. Ayrıca satın almadan önce test etme şansınız var.
  • Bisiklet Peddler de bisiklet aramak için iyi bir yerdir. Web sitesi yenidir, ancak yeni ve kullanılmış bisikletler için en iyi arama özelliklerinden birine sahiptir.

 

2)Bisikletini sipariş et ve sonra al ya da teslimatı bekle.

 • Bisikletiniz parçalarla geliyorsa, yerel bisiklet mağazasına götürün ve güvenli bir bisiklete sahip olmanız için birini monte etmek için birilerine para ödeyin. Bisikletinizi başka bir satıcıdan alsanız bile, ileride daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız, yerel bisiklet satıcınızla bir ilişki kurmanız gerekir.
 • Bisiklet monte edildikten sonra bir test sürüşüne katılın. Beğenmezseniz ve bir satıcıdan satın aldığınızda, bir mağazada satın aldıysanız onu sökün ve geri gönderin ya da geri getirin.

İpuçları

 • Çocuklar için bisiklet satın alırsanız, çerçeve boyutu yerine tekerlek çapına dikkat edin. En yaygın olarak kullanılan çaplar 12 “, 16”, 20 “ve 24” inçtir. Çocuğunuz en az 5 yaşında olana kadar el frenini kullanmayın. Çocukların çoğu, biraz daha yaşlı olana kadar kullanacakları fiziksel güce sahip değildir.
 • Bisikletini al ve eve geldiğinde bir test sürüşü yap. Gerekirse sele yüksekliğini veya diğer detayları ayarlamak için durun. Dişliler, frenler ve bisiklete olan genel duyguyu öğrenin.
 • Aksesuarları unutma. Tozlu veya ıslak yollarda seyahat ederken geceleri veya çamurluklarda yolculuk yaparken ışığa ihtiyacınız vardır.

uyarılar

 • Bir mağazadan kullanılmış bir bisiklet satın alırsanız, satın almadan önce satın alma işleminin geri alınamaz olup olmadığını öğrenin.
 • Online bisiklet satın almak uygun olabilir. Ancak, geri dönmek isterseniz, iade masrafını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Leave a Reply