Uçurtmanın Tarihçesi

Uçurtmanın Tarihçesi

SPONSOR REKLAMLAR

Yaz aylarında sırrını faşederken güneş, nazlı, bir o kadar da haşarı rakipleri belirir gökyüzünde. Uçsuz bucaksız maviliğin üzerindeki bu titrek noktacıklar, arza raptolunmuş biz sözüm ona özgür fanileri nasıl da kıskandırır. Onu sadece çocukluk hayallerini süsleyen bir oyuncak sanıyorsanız aldanıyorsunuz; uçurtma savaşlarda bilfiil vazife almıştır aynı zamanda.

 

SPONSOR REKLAMLAR

Uçurtmalar ilk olarak MÖ 1200’lerde Çinliler tarafından düşmanı korkutma ve gövde gösterisi maharetiyle iş görmüş. Bazen savaşın başlangıcına işaret, yeri geldiğinde de barışa davet rolünü üstlenmiş. Çin’de uçurtmaların yapımında genel olarak ipek ve bambu kullanılmış. 16. yüzyılda yaşamış olan Çinli hırsız Kakinoki Kinsuke hakkındaki hikâye meşhurdur. Uçurtmayla havalanan hırsız, önemli bir kalenin zirvesindeki altın yunus heykelini çalmaya niyetlenmiş, heykelin bazı kısımlarına el koyup yere öyle inebilmiş. Lakin yakalanmış, ceza olarak da yağda kaynatılmış.

 

Uçurtma 7. yüzyılda Budist rahiplerin tanrılarıyla söyleştikleri bir nişan olarak iş görmesinin yanında, Şamanlar kötü ruhları kovma bahanesiyle yeni doğan bebeklerin üzerinden uçurtma uçururmuş. Özellikle ejderha ve balık motifli ve hayatı sembolize eden uçurtmalar tercih edilirmiş.

 

SPONSOR REKLAMLAR

Bunların yanında Budist köylüler hasat mevsimi gelince hem eğlenmek, hem de bereket dilemek için tanrılara uçurtmalar aracılığıyla yakarırmış. Hindistan’daki uçurtmalara dair ilk belgeler bir aşk hikâyesini fısıldar. 1500’lere ait Babür minyatürlerinde genç bir adamın görüşmesine izin verilmeyen sevgilisine mesaj ulaştırmak için uçurtmayı hünerle kullandığı ifade edilir.

 

Marco Polo tarafından Malaya adalarından Hollanda’ya götürülen uçurtmalar Avrupa’da tanınmaya başlamış. Başlarda askerî amaçlara hizmet etse de meteorolojik ölçümlere yarayan bir alete dönüşmüş. 1572’de Benjamin Franklin şimşeğin elektriksel yapısını uçurtma marifetiyle bulunca ilk paratonerin ilham kaynağı olmuş. 

1749’a gelince İskoçyalı Alexander Wilson farklı yüksekliklerdeki sıcaklıkları ölçebilmek için uçurtmalara termometreler yerleştirip bunları bir trene bağlamış. Böylelikle ölçümleri yapabilmiş.  1884’de Guglielmo Marconi tarafından Atlas Okyanusu’nun bir kıyısından diğerine yaptığı radyo yayınlarında anten yükseltme görevinde dahi kullanılmış. Uçurtmanın fantastik marifetlerinden biri de ünlü Niagara Şelalesi’nin üzerindeki ilk köprünün halatlarının karşıdan karşıya geçirilmesinde kullanılması.

 

SPONSOR REKLAMLAR

Ya uçurtmanın bir at arabasını kaldırmasına ne demeli? Kullanıldığı en garip yerlerden biri, 1822’de öğretmen George Pocock’un at arabasını uçurtma yardımıyla hızını saatte 20 mile ulaştırarak çekmeyi başarması. 15. yüzyılda Leonardo Da Vinci’ye paraşüt ve helikopter diyagramları çiziminde ilham vermiş.

 

Uçurtmanın Tarihi Değişimi

1.Dünya Savaşı sırasında İngiliz, Fransız, İtalyan ve Rus ordularının düşmanın yerini belirlemek için uçurtmalardan yararlandıklarını unutmayalım. Denizde kaybolan pilotlar bir Gibson Girl-box uçurtması uçurmuşlar, böylece yerleri şıp diye tespit edilmiş.

Ancak uçaklar arttıkça uçurtmanın pabucu dama atılmış ve daha çok eğlence maksatlı kullanılır olmuş. Avrupa’da askerî ciddiyetinden sıyrılıp teknolojiyle buluşan uçurtma, çift ipli, dört ipli gibi çeşitleriyle havada türlü cambazlıklar yapan bir eğlence kahramanına dönüşmüş.

SPONSOR REKLAMLAR

1972’de Peter Powell iki elle idare edilen “stunter” adlı uçurtmanın tanıtımını yapınca uçurtma bir spor aracı olmaya başlar. Zamanla daha büyük ve görkemlileri üretilmiş. Hatta 1980’lerde de Yeni Zelandalı Peter Lynn,  uçurtmanın çekebileceği buggy denen üç tekerlekli bir araç bile yapmış. 1990’larda tekerlekler üstünde su kayağı yaparken ya da buz üstünde uçurulmuş.

Bizim toprakların uçurtma etkinliklerine gelecek olursak, Mehmet Naci Aköz’ün 1984 yılında düzenlediği Türkiye’nin ilk para ve kupa armağanlı uçurtma yarışması ile yepyeni bir çığır açıldığını söylemeliyiz. Böylelikle Aköz’ün başkanlığında 1986’da Türkiye’nin ilk uçurtma kuruluşu olan Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği kurulmuş. Türkiye’deki ilk uçurtma müzesi ise yine Aköz tarafından kurulmuş olup Üsküdar’da hizmet vermektedir.

Hâsılı savaşta, barışta, ilimde ve iletişimde ipin öteki ucundakinin emrine amadedir uçurtma. Tutsak ellerin hür hizmetkârı, bizim için de uç, bizim için de göç diyardan diyara, e mi?

One Response

Leave a Reply