Tarih Sorularını Çözmenin Püf Noktaları

Tarih Sorularını Çözmenin Püf Noktaları
Özellikle KPSS gibi sınavlarda kişileri en çok zorlayan soru türlerinin başında tarih dersi soruları gelmektedir. Derin bir bilgi birikimi gerektiren tarih dersi soruları bu nedenle sınavlarda en çok hata yapılan soruların başında yer almaktadır. Tarih dersi soruları konuların çok iyi şekilde ezberlenmesi ve kavranması ile çözülebilmektedir. Bu bağlamda tarih ders notlarının çok iyi çıkarılmış olması ve bu notların düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Tarih ders notlarını kişiler kendi kendilerine hazırlayabilecekleri gibi internet üzerinde yer alan dokümanlardan da elde edebilmektedirler. Tarih ders notlarının düzgün şekilde tutulduğu ve bu notlara yeterince çalışıldığı takdirde ise sınavlar esnasında tarih sorularında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

Tarih Soruları Nasıl Çözülür?
Tarih sorularının çözümünde belli başlı bazı taktikler bulunmaktadır. Sınava girecek olan öğrenciler bu taktiklere dikkat ettikleri müddetçe sıfır hata ile tarih sorularını çözme imkânına sahip olabilmektedirler.

Tarih Konularının İyi Kavranmış Olmasının Önemi
Soruların çözümünde en önemli şey; sınavda çıkması muhtemel olan konuların çok iyi derecede kavranmış olmasıdır.  Konuların iyi şekilde anlaşılabilmesi içinse roman okuyormuş gibi değil de, gerçekten yazılanların üzerine kafa yormak gerekmektedir. Konular okunmuş olmak için okunmamalı, ne anlattığı iyice anlaşılmalı ve tüm bilgiler hafızaya kaydedilmelidir.

Tarih Sorularının Soru Köklerinin Anlaşılması
Sınav esnasında soru çözmeye başlamadan önce paragraf yerine soru köküne öncelik verilmesi gerekmektedir. Soru kökü okunduğu zaman paragrafta ne aranacağı bilineceği için vakit kaybının da önüne geçilmiş olacaktır. Bu da sınırlı bir zaman zarfı içinde gerçekleştirilen sınavda ekstradan zaman kazanılmasını sağlayacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

Kısıtlı Bilgi İçeren Soruların Cevaplandırılması
Sınavda gelen sorular içerisinde ”Sadece bu bilgilere göre”, ”Bu bilgiler doğrultusunda” gibi cümle kalıpları var ise yalnızca paragrafta yer alan bilgiler baz alınarak sorular cevaplandırılmalıdır. Bu tür soruları çözmeye başlarken tarih ile ilgili olan her türlü bilgi unutulmalı ve sadece paragrafta yazılan bilgiler doğrultusunda sorular yanıtlandırılmalıdır. Çünkü böyle sorular tamamen bir okuduğunu anlama ve yorum sorusudur ve yalnızca verilen bilgiler üzerinden cevap aranması gerekmektedir.

 

 

Leave a Reply