Tarih Dersi Yazılı Soruları ve Cevapları 2021-2022

Tarih Dersi Yazılı Soruları ve Cevaplar 2021-2022

Tarih Dersi yazılı Soruları 2021-2022 ile alakalı makalemize hoş geldiniz. Öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler ile işletmelerde beceri eğitiminde/stajda alınan puanlara göre tespit edilir ibaresi yer alıyor Milli Eğitim bakanlığı orta Öğretim kurumlar yönetmeliğinin ilgili maddesinde. Biliyorsunuz Ölçme ve değerlendirme konusunda yönetmelik biz öğretmen arkadaşlara bir kaynaktır ve mutlaka okumamız gerekmektedir. Haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın her dersten en az iki sınav yapılması esastır. İbaresine göre derslerimizde her dönem 2 sınav yapıyoruz. Bizde bu sitemizde sizlere tarih derslerinden her dönem için 2 adet yazılı sorusu ve cevaplarını vereceğiz.

Yine yönetmeliğe bakarak şu özellikleri görebiliriz.  Her dönem başında sınav sayısı eğitim kurumu alan zümrelerince, sınav tarihleri ise zümre başkanları kurulunca belirlenir ve okul müdürünün onayından sonra e-Okul sistemi üzerinden ilan edilir.Sınavlarla ilgili gerekli tedbirler okul müdürlüğünce alınır.”

Yazılı sınavların süresi ile ilgili kafamıza takılan soruları ise aşağıdaki maddelerde cevaplayabileceksiniz. Böylelikle Tarih Dersi yazılı sorularını hazırlarken nelere dikkat ettiğimizi görebilirsiniz. Biliyorsunuz sitemizde cevabı olmayan yazılı sorusu bulunmamaktadır. Zira bu konuda da yönetmelik gayet net ve açık. İsterseniz maddeye göz atalım.
ç) Zorunlu hâller dışında yazılı sınav süresi bir ders saatini aşamaz.
d) Soruların, bir önceki sınavdan sonra işlenen konulara ağırlık verilmek suretiyle geriye doğru azalan bir oranda tüm konuları kapsaması esastır.
e) Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarları da soru tiplerine göre ayrıntılı olarak hazırlanır ve sınav kâğıtlarıyla birlikte saklanır. Cevap anahtarında her soruya verilecek puan, ayrıntılı olarak belirtilir.
Şimdi sıra geldi Asıl konumuza . Bu yönetmelik Liselerde okutulan derslerle alakalı olduğu için biz takdir ederseniz ki hepsine yetişemeyiz. Sadece Tarih Dersine ait yazılı sorularını ve Cevaplarını ekleyeceğiz. Pekala Tarih Dersleri kaç tanedir. Hangi Tarih Dersleri vardır diye merak ederseniz işe size aşağıda yazıyorum

  • 1- 9. Sınıflarda okutulan ‘9. Sınıf Tarih Dersi
  • 2-10. Sınıflarda okutulan ‘10. sınıf Tarih Dersi
  • 3-11. Sınıflarda okutulan ‘11. sınıf Tarih Dersi’ ve ‘Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi
  • 4- 12. Sınıflarda okutulan ‘12. sınıf İnkılap  Tarihi Dersi’ ve ‘Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi

İşte sevgili arkadaşlar tüm bu derslere ait yazılı soruları ise sitemizde şu şekilde yer alacak. Aşağıya ekliyoruz.

  • 9. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Soruları
  • 10. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Soruları
  • 10. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Soruları
  • Türk Kültür ve Medeniyeti Tarih Dersi Yazılı Soruları
  • İnkılap Tarihi Dersi Yazılı soruları ve Cevapları
  • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Yazılı soruları ve Cevapları

Her eğitim ve Öğretim yılına at tüm yazılı sorularını bu sayfadan takip edebilirsiniz. Öğrencilerimiz sınavlara hazırlanmak için Tarih Öğretmenlerimiz ise Sınav örnekleri hakkında bir fikir edinebilmek için sayfamızı ziyaret etmelidirler. Ders Başarısının olmazsa olmazlarından olan Örnek yazılı soruları mutlaka her öğrenci tarafından incelenmeli ve çalışılmalıdır.

Yukarıda Her Dersten iki adet sınavı yapılacağını söylemiştik. Bu iki yazılı sınavının ortalaması ve diğer notlarınız yıl sonu ortalamanızı oluşturuyor biliyorsunuz. Pekala Sitemizde bunlarla ilgili örnek yazılı soruları nelerdir acaba bakalım ne dersiniz.

9. Sınıf Tarih Dersi

10. Sınıf Tarih Dersi

11. Sınıf Tarih Dersi

Türk Kültür ve Medeniyeti  Tarih Dersi

12. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi


Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi

Evet Tarih Dersi yazılı Sorularını tanıtım sayfamızın sonuna geldik. Umarım faydalı olabilmişizdir.

Tags:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

14 Comments

Leave a Reply