Skolastik düşünce nedir ?

Skolastik düşünce nedir ?

Skolastik düşünce nedir, skolastik düşünce sözlük anlamı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.
Öncelikle Skolastik Düşünceyi tanımlamadan bazı bilmemiz gereken kavramlar vardır. Bu sebeple kısa bira çıklama sonrası skolastik düşüncenin tanımını vereceğiz.
Ortaçağ tarihinde
Avrupa’da, halk üzerinde kilise oldukça baskı uyguluyordu. Kilise ise bu dönem içinde özgür düşünceyi engelliyordu ve halkın kendi özgür düşüncelerini özgürce ifade etmesine izin vermiyordu çünkü kilise için doğru olan esaslar İncil’de yer alan esaslardı. Bu esasların dışında pozitif bilimlerin önü sürdüğü bilgiler ve düşünceler kilise tarafından reddediliyordu.

  1. Bir süre sonra kilise İncil’de yazılanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanamaya başlamıştır hatta İncil’de yer almayan esasları da İncil’de yazıyormuş gibi göstermeye başlamıştır.

Kilise kendi çıkarları doğrultusunda halkı kandırarak cennetten toprak satmaya, bazı kişileri dinden çıkarmaya başlamıştır. Ancak bunların hepsi aslı olmayan fiillerdir. Yani İncil’e göre cennetten toprak satma ya da dinden çıkarma gibi faaliyetler yokken Kilise bunları varmış gibi göstermiştir.

İşte bu durumların hepsi skolastik düşünceyi ifade etmektedir. Yukarıda da anlaşıldığı gibi düşünmeyi ve düşünerek ortaya çıkan özgür düşünceleri reddederek sadece kilisenin dediklerinin doğru olduğunu kabul eden düşünce sistemine skolastik düşünce adı verilmiştir.

Değerli takipçilerimiz Eğer hala skolastik Düşünce ne demek Tereddütleriniz varsa aşağıdaki videoları izlemenizi tavsiye ederim. Zira böylelikle skolastik düşünce nedir , skolastik düşünce nedir kısaca , skolastik düşünce nedir edebiyat , skolastik nedir , skolastik düşünce ne zaman ortaya çıkmıştır gibi tüm herkesin araştırdıı ve cevap bulmaya çalıştığı sorunun cevabına bir adım daha yaklaşaksınız.

Değerli takipçilerimiz bu yazımızı sizler için her geçen gün daha faydalı hale gelmesi için güncelliyoruz. Bu seferde Skolastik kelimesinin kelime anlamına bakmak istedik.
Fransızca scolastique “1. okullu, okula ait, 2. Ortaçağda üniversitelerde gelişen düşünce sistematiğine ait” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince scholasticus “okullu, okula ait, bir okula mensup olan” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sχolastikós σχολαστικός  “alim, sohbet erbabı” sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sχolázō σχολάζω  “1. vaktini özgürce kullanmak.

Bu bilgiler Tarih Derslerinizde ve felsefe derslerinizde İşinize yarayacaktır. Hatta Yazılı sorularında çıkma ihtimali yüksektir.
SKOLASTİK DÜŞÜNCE NEDİR VİDEO ANLATIM

Skolastik Düşünce İle ilgili bir kaç soru ve Cevap
SORU: skolastik düşünce ne zaman sona erdi?
Skolastik Düşünce peyderpey sona ermiştir. Reforma hareketlerinin başlaması skolastik düşüncenin sonunu hazırlamıştır.

SORU:skolastik düşüncenin özellikleri Nelerdir
skolastik düşünce baskıcıdır. Skolastik düşünce Hristiyanlığın dogmalarına bağlıdır. Skolastik düşünce avrupada ortaya çıkmıştır.

Leave a Reply