Roma Rakamlarının Yazılışı ?

Roma Rakamlarının Yazılışı ? 

Değerli Takipçilerimiz. Şimdi Nereden çıktı bu Roma rakamları konusu demeyin. Çünkü hayatın hemen hemen her alanında kullanılmasa da belirli alanlara hakim olan ROMA RAKAMLARI tarih dersleri ile doğrudan alakalıdır. İlkkez İlk okul yıllarında öğrendiğim roma rakamları yazılışı daha sonra öğretmen olduğum da öğrencilerime öğreteceğim aklıma bile gelmezdi. Ben bir merak sonrası öğrenmeyi istemiştim ve kısa sürede öğrenmiştim.

romen rakamları 100’e kadar  nasıl yazılır ? hocam sorusu ile karşılaşana kadar herkesin benim gibi ilkokulda öğrendiğini zannediyordum.  Bu soruyu her şube de hatta sınıf seviyesinde duyunca Öğrencilerime öğretmen gerektiği kanaatine vardım. 9. sınıf tarih dersinde özel olarak bir bölüm ayırdım. Çünkü romen rakamları 1000 yazılışı ,roma rakamı ile 5 nasıl yazılı, Roma rakamı ile 10 nasıl yazılır gibi sorular gelmeden önce bunu öğretmek daha mantıklı olacaktı.

roma-raklamlari-nasil-yazilir

Öğrencilerim bulundukları yılları veya doğum tarihlerinin roma rakamları ile yazılışlarını merak ediyorlardı. Örneğin 1999 roma rakamı ile nasıl yazılır ? 2017 yılı roma rakamı yazılışı gibi özel olarak sorularda almıyor değildim hani.

Romen Rakamlarının Tarihi gelişimi

Romalılar, Eski Mısırlıların yıllarca önce yaptıkları gibi, önceleri bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları tasarladılar.

Bunların nümerik değerleri şöyledir; I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000

Bugün de zaman zaman kullanılan bu harfler, yan yana getirilerek daha büyük sayılar oluşturulabilir. Mesala “25″,”XXV” şeklinde yazılır.

Roma Rakamlarının belirli kuralları vardır:

  • Bir harf, en fazla üç defa yan yana yazılabilir.
  • Bir harfin sağına, kendisinden daha küçük değerli bir harf gelirse, toplanarak okunur. XI=11 , DCX=610 , LXXVII= 77 gibi.
  • Sol tarafa yazıldığında ise çıkarılır. XC=90, IL=49, CD=400 gibi. Sadece bir harf yazılabilir.
  • Hem sağa, hem de sola daha küçük değerli harfler yazılarak farklı rakamlar yazılabilir. CMLI=951, XLVII=47, CDLV=455 gibi.
  • Roma rakamı ile yazılabilecek en büyük ve en uzun sayı “3888″ dir.(MMMDCCCLXXXVIII)
  • Çok sık olmamakla beraber daha büyük sayılara ihtiyaç hissettiklerinde harflerin değerini “1000″ kat arttırmak için üzerlerine çizgi çizmişlerdir.

Üzerinde çizgi olan harf değerleri de şöyledir; V=5000, X=10000, L=50000, C=100000, D=500000, M=1000000

 

basitce-roma-rakamlari-anlatimi

Romen rakamlarının Kullanılış yerleri

Dört işlem yapma zorluğu sebebi ile günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Bazı usuller geliştirilse de çok büyük sayılara sıra gelince yetersiz kalmaktadır. Ancak yine de bazı kitap sayfalarını numaralandırma, madde işaretleri, saatler gibi kullanım alanları vardır. En çokta Öğrencilerimizin muhatap olduğu ÖSYM sınavlarında kullanılmaktadır. Bu sebeple tarih öğretmenlerine tavsiyem mutlaka müfredatta yer vermeleridir.

Leave a Reply