Osmanlıda Vakıf Sistemi hakkında

Osmanlıda Vakıf Sistemi hakkında
Osmanlıda vakıf sistemi uzun uzun bilgiler vermek isterdik ama ders notu olarak kullanılması açısından şimdilik kısa bir bilgi ile yetinelim. osmanlıda vakıf sistemi hakkında bilgi için vikipedi sitesine ihtiyacınız yok zira sizlere e-tarih.net sitesi yetecektir. Osmanlıda vakıf sistemi slayt ile anlatmak gerekirse Elbette bunun için sitemizde döküman bulunmamaktadır. Osmanlıda vakıf sistemi pdf şeklinde sitemize ayrıca yer almamaktadır. Zira bu bilginin sizlere yeteceğini düşünüyoruz.


Öncelikle Vakıf Kelimesi ne manaya gelir cevaplayalım isterseniz. Vakıf Kelimesi Arapça bir kelimedir. Osmanlı’da vakıf, bir malın Allah’ın malı olmak üzere ferdî mülkiyetten çıkartarak insanların faydasına sunmaktır. Buradaki iki önemli husustan biri öncelikle vakfedilen şeyin mal olması. Diğer bir unsur ise vakfedilen mal insanların faydasına olmasıdırFerdî mülkiyetten çıkarılıp Allah’ın mülkü olarak kabul edilmesiyle vakfedilmiş olunur.
Osmanlıda vakıf sistemini kim kurdu sorusunun cevabı ise Osman bey olarak verilebilir.

osmanlıda vakıflar ve görevleri vakıf sisteminin faydaları
– Kasaba ve şehirlerin sosyal gereksinimlerini gideren kurumlardı. Halkla iç içe oldukları için ihtiyaçları daha iyi keşfedebiliyorlardı.
– Vakıflar; ulaşım sağlanan ve ticaret yapılan yollarda kervansaraylar açar ve bu güzergahın güvenliğini sağlardı.
– Sağlık, eğitim ve öğretim alanlarında üstün bir faaliyet göstermişlerdir.
– Kuruma gelen paralar birikerek kredi fonu oluşturulmuş ve ihtiyacı olan tüccarlara verilmiştir. Bu sayede kesintisiz ve güçlü bir ekonomileri olmuştur.

Leave a Reply