Noterlerin Çalışma Saatleri ve Açılış Kapanış Saatleri

Noterlerin Çalışma Saatleri ve Açılış Kapanış Saatleri
Kamu hizmeti yapan noterler, özellikle büyük şehirlerin hemen her ilçesinde bulunuyor. Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve oluşabilecek anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri resmiyete kavuşturma yetkisini ellerinde bulunduruyorlar. Aynı zamanda kanunlarla belirtilen başka görevleri de yapan noterlerin görev alanları oldukça geniştir. Bu yüzden özellikle ev, arsa, taşıt gibi taşınmaz mülkler satın aldığınızda, bir notere giderek bunları üzerinize geçirmeniz gerekiyor. Noterin onayladığı bir belge resmiyet kazanır ve o mülk üzerinde size hukuki bir hak doğurur. Kısacası insan ve hukukun olduğu her yerde notere ihtiyaç duyuluyor. Bu da özellikle kalabalık şehirlerde, noterlerde oldukça fazla kuyruklara sebep oluyor.

SPONSOR REKLAMLAR

Noterler Saat Kaçta Açılıyor?

SPONSOR REKLAMLAR

Eğer kalabalık ve büyük bir şehirde ya da ilçede yaşıyorsanız, notere erken gitmeniz size oldukça yarar sağlayabilir. Böylece işlerinizi hızlı bir şekilde ve zahmete girmeden gerçekleştirebilirsiniz. Resmi bir kurum olan noterler de, diğer kamu kurumları gibi saat 08.30’da açılıyor. Saat 12.30’da ise öğlen mola saati veriliyor. 1 saatlik aranın ardından 13.30’da açılıyor ve son kapanış ise akşam 17.30’da oluyor. Ancak bu saatler, bulunulan şehre göre farklılık gösterebiliyor.

Noterler Hafta Sonu Açık Mı?

Büyük şehirlerde, genellikle hafta içi oldukça yoğun geçiyor. Bu yüzden alım – satım ya da bunun gibi belgelenmesi gereken evrakları noterde onaylatma ihtiyacı doğuyor. Hafta içi mesai yapan kişiler, hafta sonu notere gidip bu işlemlerin halletmek isteyebiliyor. Ancak kamu kurumu olarak resmi görev yapan noterler, cumartesi ve pazar günleri kapalı oluyor. Eğer yapmanız gereken acil bir işiniz varsa, noterlerin hafta içi çalışma saatlerine uyarak işlem yaptırmanız gerekiyor. Ancak noterler, vasiyet, tanzim ve tasdiki işlemlerde isteğe bağlı işlem yapabiliyorlar.

 

Leave a Reply