Mehmet Akif Ersoy Hayatı Kısa

Mehmet Akif Ersoy Hayatı Kısa
Evet değerli takipçilerimiz Bu gün sizlere  İstiklal marşı şaiirimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatından bahsedeceğiz. Mehmet Akif Ersoy‘un hayatını kısa özet şeklinde Ödevlerinize yardımcı olmak amacıyla burada anlatacağız. İsterseniz 12 Mart istiklal Marşının kabulu programlarında da döküman olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz Öğretmeniniz tarafından verilen panoya asma ödevi için kullanabilirsiniz. İstiklal Marşımızın büyük şairinin hayatını öğrenerek ona karşı vefa borcunuzu ödeyebilirsiniz. Mehmet Akif Ersoy hayatı kısa olarak anlatılmayacak kadar değerli bir yaşam olsa da buradaki amacımız sizlere ödevler konusunda yardımcı olmaktır.  Mehmet Akif Ersoy kimdir kısaca anlatılmaz bu sebeple Onun hayatını anlatan bir kitap veya bir makale okumanızı tavsiye ederim.
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası “İpekli Hoca” olarak bilinen Tahir Efendi, annesi ise Şerife Hanım’dır. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi‘nde başladı. Buradan mezun olduktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi‘nde öğrenimini sürdürdü. Akif, gittiği tüm okullarda başarısıyla diğer öğrencilerden sivrilmişti.
İlk şiirlerini, İstanbul İdadisi’nde okurken yazdı. Bu okuldaki hocalarından biri de ünlü edebiyatçı Muallim Naci‘ydi. Muallim Naci, daha o yaşlarda Akif’teki yeteneği fark etmiş ve “Bu çocukta gördüğüm cevheri, kimsede görmedim” demişti.
Osmanlı Devleti’nin farklı bölgelerinde baytarlık yapan Akif, kendisini ideallerine vermek adına bu görevini bıraktı. Darülfünun’da ve Halkalı Ziraat Mektebi’nde edebiyat dersleri vermeye başladı. Bu sırada çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa‘dan Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan’a gitti. Buradaki görevi, İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmasını önlemekti.
Akif, Çanakkale Zaferi’nin haberini Arap topraklarında aldı. Öylesine bir heyecan duydu ki, hemen kalemine sarıldı; “Çanakkale Destanı“nı yazdı.
1920’de Burdur vekili olarak meclise girdi. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, meclis tarafından milli marş olarak kabul edildi. 11 yıl boyunca Mısır’da kalan Akif, 1936’da tekrardan yurda döndü. 
İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 günü vefat etti.
ESERLERİ
Safahat
Süleymaniye Kürsüsünde
Hakkın Sesleri
Fatih Kürsüsünde
Hatıralar
Asım
Gölgeler

Leave a Reply