Kredi Notu Ne Demek?

Kredi Notu Ne Demek?
Kişinin tüm finansal yaşantısının, Türkiye’deki ortak kuruluş olan KKB’de toplanarak incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Ortaya çıkan bu puanlarla kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belli bir miktar fiyat karşılığında verilir. Ayrıca bu sistem diğer ülkelerde de mevcut olup ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri vardır. Yalnız bu sistem sadece bireysel müşterileri değil, büyük şirketler ve devletleri dahi kapsıyor.

SPONSOR REKLAMLAR

Risk Durumunun İncelenmesi

SPONSOR REKLAMLAR

Kredi notuna göre bankalar, KKB’den aldığı size belirlenmiş olan risk durumunuzu çıkartır. Bu çıkartılan kişinin risk sonuçlarının değerlendirilmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren programlar kurar. Bu kurulan program sayesinde belli bir düzeyin üstünde ki riskli görülen kişilerin kredi başvurusu direk olarak onaylanmamaktadır, bu sayede hem çalışanlar meşgul edilmemiş olup hem de zaman konusunda tasarruf edilmiş olur.

KKB’ninFindeks’i kurması ile birlikte kredi notu belirleyen ülkemizde ki tek yetkili kurum Findeks olmuştur. Bunun sebebi kredi notuyla alakalı en doğru kararları verebilecek veri kaynağının sadece Findeks’te olmasıdır.

Finansal Kuruluşların Kredi Notunu Değerlendirmesi

Kredi notu, finansal kuruluşların en önemli değerlendirme yöntemi olsa bile, çoğunun değerlendirme şekli ve yöntemi farklıdır. Devamlı çalıştığınız bir bankanın kredi notu değerlendirmesi ile çalışmanızın olmadığı bir bankanın değerlendirmesi arasında önemli farklılıklar olabilir.

Ayrıca bankaların yıl sonunda kredi hedeflerinin tutmaması nedeni ile kredi başvurularını önceki sistemlerine nazaran biraz daha esnek tutabiliyor. Tabii bu durum kredi notu olası durumdan daha fazla riskli gözüken kişileri kapsayacak kadar olmuyor. Bankaların kredi notu haricinde değerlendirme aşamaları başlıca; gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, aile fertleri gelir durumları ve ek olarak aldığınız gelirler olarak sırlanmaktadır. Bankaların yanı sıra, şubelerin de kendilerine belirlediği hedefleri bulunmaktadır. Bu hedefler tutmadığı takdirde sınırda olan kişilere kredi konusunda imkan sağlıyorlar veya diğer şubelere göre daha yüksek limitli krediler verebiliyor.

SPONSOR REKLAMLAR

Leave a Reply