Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler

SPONSOR REKLAMLAR

Kredi kartları; doğru bir biçimde ve doğru yerlerde kullanıldığında hayatı kolaylaştıran ve kullanan kişilerin de her zaman işine yarayan bir sistemdir. Her kartın farklı özellikleri ve kendine özgü avantajları var. Kredi kartlarının en çok bilinen ve kullanılan avantajları; taksitli alışveriş, para puan, nakit para çekimi yapılabilmesi ve internet üzerinden alışveriş yapılabilmesi gibi özelliklerdir. Kredi kartı kullanıcılarının en sık karşılaştıkları sorunların başında, kredi kartının çalınması veya kaybolması gelir.

SPONSOR REKLAMLAR

Kredi Kartı İptali

Kredi kartının çalınması durumunda ilk yapmanız gereken şey; çalıntı sonrasında, bilginiz dışındaki harcamalardan sorumlu olmamak için hiç vakit kaybetmeden ya telefon bankacılığı ile bankaya ulaşmak ya da en yakın banka şubesine giderek kartı iptal ettirmektir. Zaten böyle bir durumda, bankaya gittiğiniz zaman, bankalar herhangi bir şekilde zorluk çıkarmadan iptal işlemini gerçekleştirir. Bankaya yapmış olduğunuz kayıp veya çalıntı bilgilendirmesi işleminden sonra, yeni kredi kartınız banka tarafından adresinize gönderilir. Kredi kartının kaybolması ya da çalınması durumunda, yapmanız gereken bir başka şey de size en yakın karakola giderek polisi bu konuda bilgilendirmek ve kayıp, çalıntı ihbarında bulunmak.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda, bankaya giderek kart iptalinde bulunmak, bilginiz dışında ki harcamalardan sorumlu olmasını da önlemiş olur. Bankaya kayıp çalıntı bilgisini verdikten sonra, yapmanız gereken diğer işlem de, harcama itirazı. Bu işlem için banka tarafından size itiraz formu gönderilir. Formu doldurduktan sonra, polis tutanağı ile birlikte evrakları bankaya teslim edebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kredi kartı şifresi ile kartınızdan izinsiz olarak harcama yapılmış ise, bunun sonucunda banka herhangi bir ödeme yapmayabilir. Bu nedenle kredi kartı şifresini belirlerken tahmin edilmesi ve zor bir şifre belirlemek sizin açınızdan faydalı olur.

Leave a Reply