İntibah Roman Özeti

İntibah Roman Özeti
Romanın baş kahramanlarından birisi olan Ali Bey adlı genç delikanlı mal ve mülk sahibi olan bir ailenin tek çocuğudur. Ali Bey okumaya çok önem veren bir ailede büyümüştür bu şekilde zeki ve çalışkan olan delikanlının çok sevdiği babasının vefatı üzerine hayatında köklü değişiklikler yaşanır. Bu kaybı üzerinden atamayan Ali Bey’in annesi çare olarak Ali Bey’i Çamlıca adlı bir bölgeye götürmeye başlar. Ali Bey bu şekilde babasının kaybının acısını dindirir ve arkadaşları ile beraber buraya gelmeye başlar. Bu geziler sırasında delikanlı bir kızla tanışır bu kızın adı Mahpeyker‘dir. Ali Mahpeyker adlı bu esrarengiz kıza gönlünü kaptırır ve her gece bu güzel kızı düşünmeye başlar ve çalışmalarına ara verir.

SPONSOR REKLAMLAR
intibah

intibah


Ancak bu delikanlı Mahpeyker adlı kadının bir hayat kadını olduğunu bilmemektedir. Ali arkadaşlarının yoğun ısrarları sonrasında kadının bir hayat kadını olduğunu kabullenir. Ancak kadına sırılsıklam aşık olan delikanlı aşkından vazgeçmek istemez. Ali’nin bu aşkını zamanla anneside duymuştur ve bunun üzerine bir adet cariye satın alır ve oğluyla evlenmesini ister. Mahpeyker’den daha güzel bir kadın olan cariye Dilaşub ile Ali Bey’in nikahları kıyılır. Bunu öğrenen Mahpeyker Ali Bey’den intikam almak ister. Dilaşub adlı cariyeye iftira atar ve Ali Bey buna inanır ve Dilaşub adlı kadını evinden çıkarır.

SPONSOR REKLAMLAR

Mahpeyker bu kadını sahiplenir ve hayat kadını yapmaya çalışır. Buna izin vermeyen cariye hayat kadını olmaz ancak Mahpeyker’in evinde kalmaya devam eder. Hırsına yenik düşen ve intikam arayan Mahpeyker ise Ali Bey’i öldürmek için bir kiralık katil tutar.

Katil ve Mahpeyker beraber plan yaparlar ancak Dilaşub konuşulanları duymuştur ve Ali Bey‘in öldürmemesi için gizlice onun kılığına girer. Katil Dilaşub’u Ali Bey sanar ve onu öldürür. Polisler ile beraber gelen Ali Bey evden kovduğu Dilaşub adlı cariyeyi yerde ölü olarak görünce Mahpeyker’in peşine düşer ve onu öldürür. Bunun üzerine hapise giren delikanlı birkaç ay sonra burada vefad eder.

Leave a Reply