Hasta Adam Tabiri ve Osmanlı

Hasta Adam Tabiri ve Osmanlı

Değerli Arkadaşlarımız Bu makalemizde sizlere Hasta adam Terimini açıklayacağız. Böylelikle Tarih Dersi yazılı Sorularında çıkma ihtimali yüksek olan bir soruyu cevaplamış olacağız. Birde Osmanlıya hasta adam tabirini ilkkez kimin kullandığını öğreneceksiniz. Ekstra bilgi olarak Hasta adam teriminin karikatürlerini yayınlayarak ders materyallerini çoğaltalım.


Avrupa’nın hasta adamı (İngilizce: Sick man of Europe), ekonomisi kötü olan Avrupa devletleri için kullanılan bir deyimdir. Bu deyimin ilk defa Rusya İmparatoru I. Nikolay tarafından art arda gelen savaşlar nedeni ile toprak kaybeden ve Avrupa’nın mali kontrolüne girmiş olan Osmanlı İmparatorluğu için kullanıldığı düşünülmektedir.

Nikolay St. Petersburg’da 9 Ocak 1853 tarihinde söylediği ve deyimin geçtiği söz şöyledir: “Kollarımız arasında hasta, ağır hasta bir adam var.” Nikolay konuşmasında sadece “hasta adam” kelimesini söylemiş, “Avrupa’nın” kelimesini söylememiştir. Deyimin tamamı ilk kez 12 Mayıs 1860 tarihinde The New York Times tarafından yazılmıştır. Bu deyimden dolayı I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri, Osmanlı’yı küçümsemiştir. Ayrıca Osmanlı Devleti, Boğazın hasta adamı olarak da bilinmektedir.

Leave a Reply