Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma Metinleri

Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma Metinleri

Öğretmen arkadaşlarımız başta olmak üzere Eğitim ve Öğretim hayatının içinde olan bir çok kişinin işine yarayacak bu sayfamızda Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma Metinleri yayınlayacağız. Ulaşmanın daha kolay olması açısından tümünü tek sayfada yayınlayacağız. Biliyorsunuz Belirli gün ve haftalarda düzenlenen törenlerde günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla görevlendirilen kişiler konuşma yaparlar. Bu konuşmalar genellikle kısa ve öz olsa da hazırlanması ve mesajın muhataba iletilmesi için biraz üzerinde çalışmak veya hazır konuşma metinlerinden yararlanmak gerekir.
Genelde konuşmaları

 • Günün Anlam ve Önemini Belirten Müdür Konuşması
 • Günün Anlam ve Önemini Belirten Öğretmen Konuşması
 • Günün Anlam ve Önemini Belirten Öğrenci Konuşması

gibi adlarla anılır. Zira Eğitim ve Öğretim hayatının paydaşları bunlardır. Tören sunucularının ‘şimdi ise günün Anlam ve Önemini belirten konuşmasını yapmak üzere ‘ diye klasikleşen anonsu ile başlayan konuşma metinleri genelde şunlarla ilgili olur.

 • 12 Mart Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma
 • 18 Mart Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma
 • 23 Nisan Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma
 • 19 Mayıs Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma
 • 29 Ekim günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma
 • 10 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma
 • 24 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından genelde Her bir tören bir okula verilse de her ilin kendine özgü uygulamaları olabilir. Yukarıda saydığımız Belirli gün ve haftalara ek olarak her il başka kutlamalar da yapabilirler.Ama ulusal olarak kutlananlar ve anılanlar bunlardır. Bu durumda ihtiyacınız olan günün anlama ve önemini belirten konuşma metini ile ilgili görüşlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Pekala Bu konuşmaları yapmakla görevlendirildiniz ve herkes gibi son derece heyecanlısınız. Bunu nasıl aşabilirsiniz. Sizlere bu konuda yazacağımız şu maddeleri göz önünde bulundurunuz.

 • 1. Verdiğinizi mesajı dinleyicilerinize uyarlayın
 • 2. Göz kontağı kurma konusunu ciddiye alın
 • 3. Dikkat dağıtıcı hareketlerden kaçının
 • 4. Konuşmanızı önceden prova etmeye çalışın
 • 5. Enerjinizi iyi kullanın
 • 6. Elinizdeki verileri dikkatli bir şekilde kullanın
 • 7. İlham verici olmaya gayret edin
 • 8. Konuşma esnasında ufak boşluklar vermekten çekinmeyin
 • 9. Giriş kısmına önem gösterin, iyi bir başlangıç hayat kurtarır.
 • 10.Son olarak bu konuda yapılmış konuşma metinlerini youtube ve benzeri platformlardan dinleyin.

Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma Metinleri

Şimdi işinizi kolaylaştırmak adına tüm bu yukarıda saydıklarımız hakkında bire konuşma metni örneği verelim. Bunun şu şekilde yapacağız. Her önemli günü tek tek madde madde yazıp kısa açıklamalarla örmek konuşma metinlerini vermeye çalışalım.

12 Mart Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü olarak adlandırılın bu tarhle ilgili konuşma metinlerini bu bölümde bulabileceksiniz. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY hakkında bilgiler edinmenizi ve İstiklal marşımızın nasıl yazıldığının hikayesini okumanızı tavsiye ederiz.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Konuşma Metni İNDİR

18 Mart Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma

Çanakkale zaferinin yıl dönümü kutlamalarında yapılmak üzere hazırlanmış konuşmayı aşağıya ekledik. Bu kıymetli zaferimizin anlam ve önemini daha iyi ifade edebilmek için 18 Mart Çanakkale zaferi ile ilgili makaleler veya kitaplar okumanızı tavsiye ederiz.

23 Nisan Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma

Küçüklüğümüzün meşhur şiiridir. ‘Bu gün 23 Nisan Neşe Doluyor insan’ diye başlayan dizeler. Şimdi ise 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı ile ilgili konuşma yapmakla görevlendirilmiş bir öğretmen olabiliriz. 23 Nisan İle ilgili kısa ve öze konuşma metni arıyorsanız doğru yerdesiniz.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının Anlam ve Önemini belirten konuşmayı aşağıya ekliyoruz. Bu konuşmayı aynen kullanabileceğiniz gibi üzerinde küçük değişiklikler de yapabilirsiniz. Kolay gelsin.
23 Nisan Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma Metni İndir

19 Mayıs Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma

23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı olur da gençlerimize bayram hediye etmemez mi Atamız. İşte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramı ile ilgili de bir döküman paylaşmak boynumuzun borcu oldu. Gençlerin bayramında onların içerisindeki enerjiyi açığa çıkaracak, Atatürk’ün Gençler bu Cumhuriyeti biz kurduk onu ilelebet yaşatacak sizlersiniz sözünün muhatabı olduklarını onlara anımsatacak bir konuşma metni hazırlamalısınız tavsiyesi ile aşağıya ekliyorum.
19 Mayıs Günün Anlam ve Önemini belirten konuşma metni İndir

29 Ekim günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

29 Ekim 1923  yılında temelleri atılan cumhuriyetimiz her yıl daha da gençleşerek ve daha güçlenerek devam ediyor. Bu süre içerisinde her yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyoruz.  Bu törenler esnasında şiirler okuyor ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıyoruz. Cumhuryetimiz’in bizim için ne kadar değerli olduğunu belirten ve ona sahip çıkmamız gerektiğine dair kısa ve öz konuşma metini hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. 29 Ekim Cumhuriyetin ilanı ile ilgili yukarıda belirttiğimiz konuşmacı gruplarının herhangi biri konuşmayı yapacağı için

  • 29 ekim günün anlam ve önemini belirten konuşma müdür
  • 29 ekim günün anlam ve önemini belirten konuşma öğrenci
  • 29 ekim günün anlam ve önemini belirten konuşma öğretmen

şeklinde 3 gruba ayırdık. Cumhuriyetimizin daha ilelebet yaşaması ve Ülkemizin güçlü olması dileği ile konuşma metinini aşağıya ekliyorum.

29 Ekim günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma İNDİR

10 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

Tarihi Yetiştirdiği En Büyük Liderlerden Olan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vefatının  yıl dönümü olan 10 Kasım ile ilgili konuşma metni de burada yer alacak. Atatürk’ü gelecek nesillere tanıtmak ve onun aziz hatırası yaşatmak adına yapılacak organizasyonlarda görev almak ve onu anmak son derece önemlidir.  Kısa ve öz Konuşma metinleri yazmak son derece önemlidir.

10 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma İNDİR

24 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bilgiyi verdikten sonra konumuzla alakalı kısmına gelecek olursak ;
Öğretmenler günün de yapılacak 3 Türlü konuşma metini bulunur

 • Emekli Öğretmenler adına konuşma
 • Göreve yeni başlayan Öğretmenler adına konuşma
 • Öğretmenler gününün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma

Göreve Yeni Başlayan Öğretmenler adına yapılacak konuşma, İlgili ilçe merkezinde o yıl içinde ataması yapılan en genç öğretmen tarafından yapılır. Bu sebeple bu konuşma metninin içeriği de bu minvalde olmalıdır. Emekli Öğretmenler adına yapılacak konuşma mesleğinin duayeni olmuş fakat o yıl içinde emekliye ayrılmış bir öğretmen tarafından yapılır. Bu konuşmalar tecrübelerin ve bilgi birikimlerinin aktarılması amacıyla kısa ve öz hazırlanmalıdır. Dinleyiciler usandırılmamalı gereksiz tekrar girecek konulardan uzak durulmalıdır.

24 Kasım günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşma İNDİR

NOT: Yukarıda belirli başlı özel günlere ait konuşma metinlerini yayınladık. Sizlerde ihtiyaç duyduğunuz ama bulamadığınız konuşma metinleri için iletişime geçebilirsiniz. 

Leave a Reply