GAZİ YAŞARGİL Kimdir.

GAZİ YAŞARGİL Kimdir.
Evet değerli ziyaretcilerimiz bu gün sizlere Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersinde kendisine yer bulan bir bilim insanı hakkında bilgi vereceğiz. Öyleki hayatı okunup örnek alıncak şahsiyetlerden biridir. Okyunca sizde hak vereceksiniz. Şimdi aşağdaki metinde okuyabilirsiniz. Gazi Yaşargil kimdir kısaca öğrenmek isterseniz doğru adrestesiniz. Ayrıntıya girmeden Gazi Yaşargilin buluşlarını ve kısaca hayatını ve Gazi Yaşargilin insanlığa hizmetlerini öğrenebilirsiniz.


gazi yaşargil

gazi yaşargil


Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil (Görsel 5.52), 6 Temmuz 1925’te babasının kaymakamlık görevi yaptığı Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. 1943’te Almanya Friedrich Schiller (Firedrik Şiller) Üniversitesinde tıp tahsiline başlayarak İsviçre Basel Üniversitesinden 1949’da mezun oldu. 1950-1953 yılları arasında birer sene nöroloji-psikiyatri, dâhiliye ve genel cerrahide asistanlık yaptıktan sonra Ocak 1953’te Zürich (Zürih) Üniversitesinde Beyin Cerrahisi Kliniğinde uzmanlığını yaptı. 1960’ta doçent, 1965’te profesör, 1973’te Görsel 5.52: Gazi Yaşargil ordinaryüs profesör oldu.
Zürich Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniğinde çalışmalarına devam etti. 1957-1965 yıllarında parkinson hastalığı ve diğer hareket bozukluklarının tedavisine yönelik ameliyatlar yaptı. Zürich Üniversitesinde Fizyolog Profesörü Oscar Wyss’in (Oskar Vis) yardımıyla ilk defa yüksek-frekanslı koagülasyon tekniğini kullandı.
Ekim 1965-Aralık 1966 tarihleri arasında Amerika’da Burlington-Vermont Üniversitesinde hayvan laboratuvarında mikrovasküler cerrahiyi öğrendi ve bu tekniği ilk defa hayvan beyni damarlarında uyguladı.
Üç atar damarı tıkalı bir hastaya Zürich Kliniğinde Ekim 1967’de yeni bir atar damar bağlamayı başardı.
Zürich Beyin Cerrahisi Kliniğinde mikrotekniği ve omurilik yollarının açılım yöntemini tüm beyin ve omurilik cerrahisinde kullanmaya başladı. Mikronöroşirurji üzerine sekiz kitap yayımladı.
Ekim 1994’te Amerika’da Little Rock şehrinde Arkansas Üniversitesinde kendisine profesörlük görevi
verildi. Nöroşirurji Kliniği Şefi Profesör Ossama Al-Mefty’le ABD’de ilk Mikronöroşirurji Merkezini kurdu.
Profesör Yaşargil ismi altında Oxford-İngiltere, Little Rock-ABD ve Beijing-Çin’de mikrocerrahi laboratuvarları
kuruldu. Amerika Nöroşirurji Cemiyetinde ve Türk Nöroşirurji Cemiyetinde “Yıllık Yaşargil” dersleri
verilmektedir. Zürich İsviçre Tıp Fakültesinde Kasım 2014 yılında “Yıllık Yaşargil” konferansları başlatılarak
Yaşargil’in Zürich Üniversitesindeki çalışmaları onurlandırılmıştır. Kendisine Yüzyılın Beyin Cerrahı ve
Dünya Tıp tarihine geçen 50 hekimden biri unvanı verilmiştir.

Leave a Reply