Eylül Roman Özeti

Eylül Roman Özeti

Suat Hanım ve Süreyya Bey birbirlerine aşık bir çifttir. Bu aşık çift Bakırköy’de bulunan bir bağ evinde yaşamaktadırlar. Süreyya Bey’in Necip adında aile dostu olan bir arkadaşı vardır. Dostlukları kuvvetli olduğundan dolayı Necip Bey sürekli olarak bu çiftin evlerini ziyaret etmektedir. Süreyya Bey’in ise çok istediği bir hayali vardır. Bu hayal deniz kenarında bir evde yaşamaktır. Suat Hanım Süreyya Bey’in bu isteğinden dolayı babasından bir miktar para alarak boğaz kenarında bir yalıyı kiralar. Süreyya Bey’in hayalleri gerçekleşmiştir, kendisi sürekli olarak boğazda sandalıyla gezintilere çıkmaktadır. Ancak bu durum sonucunda Suat Hanım’ı ihmal etmeye başlamıştır. Necip Bey ise bu kiralık konağa sürekli olarak ziyaretlerine devam etmektedir ve Suat Hanım’ın gönlüde Süreyya Bey’e ait olan yer boşaldıkça Necip Bey’e karşı birşeyler hissetmeye başlar. Necip Bey’de Suat Hanım’a karşı boş değildir.

Necip Bey’in Suat Hanım’a karşı olan derin sevgi ve saygısı zamanla büyük bir aşkın başlangıcı olmuştur. Ancak Necip Bey aşkını kimseye anlatmamaktadır. Zaman geçtikçe Necip Bey, Suat Hanım’ında kendisine karşı hisleri olduğunu anlar ancak Süreyya Bey’e olan dostluğunu düşünerek yaptığının yanlış olduğunu farkeder.
Günler geçerken Necip Bey ile Suat Hanım arasındaki yakınlaşma komşular tarafından farkedilir. Bu ikili arasında dedikodulular yapılmaya başlar ve bunlardan birisinide Süreyya Bey işitir. Ancak Süreyya Bey çok yakın bir dostu olan Necip Bey’in böyle bir şey yapmış olabileceğine ihtimal vermez ve dedikodulara kulak asmaz. Ancak dedikoduların sıklaşmasından rahatsız olan Necip Bey köşke gitmeyi keser ve üzüntüsünden Tifo hastalığına yakalanır. Bir süre sonra iyleşen Necip Bey yalıya gidip gelmeye devam eder. Bu şekilde eskisi gibi Suat Hanım’la gizli bir gönül ilişkisi sürdürmeye devam ederler. Zaman geçtikçe “Eylül” ayı gelir. Bu ay Suat Hanım’a göre kadınlığındaki Sonbahar olarak nitelendirilmektedir. Evlendiğini ancak istediği mutluluğu ve huzura kavuşamadığını düşünmektedir kendisi. Necip Bey ise umudunu kaybetmemiştir, ancak Suat Hanım’a ulaşamamanın acısını yaşamaktadır.
Bir gün yine Necip Bey konakta iken aniden bir yangın başlar. Süreyya Bey ve Necip Bey can havliyle kendilerini dışarı atarlar ancak dışarıya çıktıklarında Suat Hanım’ın içeride kalmış olduğunu farkederler. Aşkından vazgeçemeyen Necip Bey, Suat Hanım’ı kurtarmak için yangının içerisine girer ancak Suat Hanım’a ulaşamadan ikiside can verir.

Leave a Reply