Enderun Hakkında Kısa Özet Bilgi

Değerli takipçilerimiz  bu yazımızda sizlere 10. Sınıf Tarih dersi için önemli olan ve Topkapı sarayının bölümlerinden biri olan ENDERUN hakkında kısaca özet bilgi vereceğiz. Sizleri Bilgi yığınları arasında boğmak istemediğimiz için Endereun hakkında son derece özet bir bilgi sunuyoruz.


Enderun Nedir, Enderun bölümleri Nelerdir sorularının cevaplarını burada bulabileceksiniz
Enderun, Farsça “iç” anlamına gelir.
II. Murad tarafından devlet adamı yetiştirmek için ilk defa Edirne Sarayı’nda kurulan bu bölüm, Fatih tarafından Topkapı Sarayı’nda da uygulandı. En seçkin devşirme çocuklarının eğitildiği ve Osmanlı devlet sisteminin üst düzey yöneticilerinin yetiştirildiği bir okul niteliğindeki Enderun Mektebi bu
bölümde yer alırdı. Padişahın özel hizmetlerini gören devşirmeler yani iç oğlanlar burada eğitilirdi. Özel olarak seçilen ve eğitilen bu gençlere Türkçe, Arapça, Farsça, matematik, tarih, edebiyat, müzik ve güzel sanatlar dersleri verilir; cirit ve ok atma, ata binme, kılıç kullanma ve güreş en iyi şekilde öğretilirdi.

Asıl amaç devlet yönetiminde görev alacak nitelikli insanlar yetiştirmekti. Arz Odası ve Kutsal Emanetler’in de yer aldığı Hırka-i Saadet Dairesi başta olmak üzere Büyük ve Küçük odalar, Doğancı Koğuşu, Seferli Odası, Kiler Odası, Hazine Odası ve Has Oda Enderun bölümünde bulunurdu. Yönetim yapısı içerisinde hareketli bir mekân olan
Enderun, Osmanlı Devleti’nin siyasi geleceğini hazırlayan en önemli müesseseydi.

Endereun ilk defa 2. Murat zamanında uyguanmıştr. Fatih Sultan Mehmet ise bunu istanbulu fethedince topkapı sarayında uygulamıştır.

Enderun hakkında bilgi

Enderun hakkında bilgi

Leave a Reply