Eldivenin Tarihçesi 2

Eldivenin Tarihçesi 2
İnsan oğlunu belki de diğer varlıklardan ayıran en özelliği günlük hayatta kullandığı aksesuarlardır. Bu aksesuarlar mevsimden mevsime ve geceden gündüze farklılık göstermektedir. Erkekler ve kadınlar Farklı aksesuarlar kullanmaktadır. Elbette Çocukların kullandıkları aksesuarlarda farklıdır. Bu farklılık kendini beden yapılarında da göstermektedir. Uzun boylu insanların kullandıkları aksesuarlarla kısa boyluların ki farklı olabilir. Yine Kiloda aksesuar farklılığında önemli bir etkendir.

Fakat Öyle bir aksesuar vardır ki bu hemen hemen herkeste aynıdır. Soğuğa karşı kullanılan bu giyim eşyası Özellikle kış aylarının vazgeçilmez aksesuarı eldivenlerdir.

Eldivenin Tarihçesi

Eldiven sadece kış aylarında soğuktan korumak gibi bir amaç için üretildiği düşünülmemelidir. Günlük hayatın her alanında eldiven kendine yer bulmuştur. Bu tarih boyunca da böyle olmuştur. İlk eldiven ne zaman ve nerede bulundu bunun kesin bir cevabı olamasa da Yine tüm eski icatlarda olduğu gibi Mısır uygarlığına bakıldığında eldivenin izine rastlamak mümkündür. Kral mezarların da yapılan kazılarda ketenden eldivenler bulunmuştur. Yine aynı şekilde Mısır kraliçelerinin ipek eldivenler kullandıkları bilinmektedir.

Eldivenlerin faydaları
Eldivenler ellerimizi direkt olarak soğuktan ve özellikle kurutucu özellikli rüzgardan korumaktadır. Bu sebeple ellerdeki çatlakları ve deri kuruluğunu engellemektedir. Böylece kış aylarının deri üzerindeki olumsuz etkisi en aza inecektir.

Eldivenin kullanım alanları
Eldiven sadece soğuktan korunmak için kullanılmaz. Eldiven bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle bayanlar günlük işlerinde, Sporda ( özellikle Kaleciler ve Boksörler), Endüstriyel işlerde, doktorlar tarafında ameliyat esnasında kullanılmaktadır.

Eldiven Nelerden yapılır ?
Eldivenin yapım malzemeleri arasında deri ve yün en çok kullanılsa da özellikle ipek tarih boyunca ve günümüzde oldukça tercih edilmiştir. Eldivenin yapıldığı malzeme kişinin sosyal statüsüne ve eldivenin kullanım amacına göre değişiklik göstermiştir.

Leave a Reply