Denize Düşen Yılana Sarılır Sözünün Anlamı Hakkında

Denize Düşen Yılana Sarılır Sözünün Anlamı Hakkında

Denize düşen yılana sarılır sözü Edebiyat derslerinde lazım olacak gibi gelse de aslı öyle değildir. e-tarih.net tarafından tarih derslerinde yazılı sorusu olarak sorulacak kadar öneme hazidir. Tarihi bir olay hakkında söylenmiş ve bir gerçeği ifade etmek için ortaya çıkmıştır. Denize düşen yılana sarılır sözü ne demektir. Yılan kimdir, Deniz neresidir, Sarılan kimdir gibi bir çok sorunun cevabını Tarih öğretmeninizi dikkatlice dinlerseniz Tarihte Mısır meselesi konusunda öğrenebilirsiniz. 

Denize düşen yılana sarılır sözünden kasıt şudur: Osmanlı ile Rusya Düşmandır. Fakat gün gelir öyle bir olay yaşanırki Osmanlı devleti siyasi olarak bir olay esnasında işin içinden çıkmaz ve Rusyadan yardım etmek zorunda kaır. Bu mesele MISIR MESELESİ denilen Mehmet Ali Paşanın isyan ettiği meseledir. Mehmet ali paşa isyanını Osmanlı devleti bastıramamış ve Rusyadan gemilerle Osmanlıya yardım gelmiştir.

Denize Düşen Yılana Sarılır

Demekki neymiş Yılan RUSYA,  Deniz Mısır Meselesi, Düşen de OSmanlı devleti imiş.

Deyim Olarak manasına bakacak olursak  

ANAFİKİR : Güç durumdan kurtulmak için, insan her çareye başvurur. insanın güç duruma düşmesi istenmeyen bir sonuçtur. Ancak bazen öyle durumlar olur ki olaylar kişinin isteği dışında gelişir, insanı güç durumlarda bırakır. Kişi hazırlıksız olduğu için de ne yapacağını bilemez. Tek düşüncesi bu karşılaştığı zor durumdan kurtulmak olur. Böyle anlarda gerçek çözüm yollarıyla birlikte gerçek olmayan yolları da düşünür. Gerçek çözüm yollarından gitmesi için karşısında engeller görünce, ister istemez, zamanında uygun görmediği, belki de tehlikeli gördüğü yollara bile başvurmaktan kaçınmaz.

Leave a Reply