Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nelerdir ?

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nelerdir ?
Sevgili Öğrenciler Aşağıda Coğrafi keşiflerin kısaca nedenlerini maddeler halinde verdik. Yani Coğrafi keşiflerin nedenleri maddeler halinde, coğrafi keşiflerin nedenleri nelerdir ? gibi sorularınızın cevapsız kalmayacağını düşünüyoruz. Öğretmenlerin br çoğu bu soruyu yazılıada sormaktadırlar. Bu sebeple bu sayfayı iyi takip etmenizi öneririm. Başarılar dilerim.

Coğrafi keşiflerin nedenleri kısaca su şekilde özetlenebilir:
1. Avrupalılar Hıristiyanlık dinini dünyaya yaymak ve dünyayı tanımak istemişlerdir.
2. Siyasal ve dinsel mücadelelerde başarısız olan Avrupalılar, daha düzgün şartlarda yaşamak istemişlerdir. Yerleşebilecekleri yeni toprakları aramaya başlamışlardır.
3. İstanbul’un fethinden sonra Türkler Doğu ticaret yolun hâkim olmuşlardır. Avrupalılar doğu ülkeleri ile ticaretin devamını sağlamak maksadıyla yeni yollar arayışı içine girmişlerdir.
4. Avrupalıların pusulayı öğrenmeleri neticesinde coğrafya bilgileri ve gemicilik faaliyetleri gelişmeye başlamıştır.
5. Krallar coğrafi keşifler sonucunda yeni yerlerden gelen malların kontrolünü ele geçirmek istemişler ve zenginliklerini arttırmaya çalışmışlardır. Bu sebeple de kaşifleri desteklemişler, onlar için uygun ortam sağlamaya çalışmışlardır.
6. Avrupalılar, ekonomik sıkıntıları aşmak için atın ve gümüş gibi değerli madenlere ihtiyaç duymaya başlamışlar ve bu ihtiyaçların karşılanması içinde yeni yerlere göz dikmeye başlamışlardır.

Leave a Reply