Cezmi Roman Özeti

Cezmi Roman Özeti

Cezmi Roman Tahlili pdf

Tarihi bir eser olan Cezmi‘nin olay örgüsü Sokullu Mehmet Paşa’nın sadrazamlık yaptığı döneme dayanır. Dönemin İstanbul’un dan Azerbaycan’ına uzanan oradan İran ve Tebriz sarayına kadar gitmektedir.
Cezmi adlı at ustasının ustalığıyla Ahmet Paşa ile tanışmasının ardından Ahmet Paşa tarafından düzenlenen bir yemekte Cezmi‘nin şairlik yeteneğinin ortaya çıkmasıyla olaylar başlar. Bu şekilde şairliği ortaya çıktıktan sonra Cezmi ünlü şair Nevi ile tanışır.

SPONSOR REKLAMLAR

Namık Kemal Cezmi olay örgüsü

1570 yılında başlayan İran savaşını duyan Cezmi gönüllü olarak bu sefere katılmaya karar verir ve bu savaş sırasında sergilediği üstün başarılar sayesinde oldukça ünlenir. Savaş sırasında düşman saflarda olmasına rağmen bir İran askerini boğulmaktan kurtarır. Bu askerin adı Pertev’dir. Kurtarıldıktan sonra Cezmi ve Pertev dost olurlar.
Cezmi bu savaştan sonra düzenlenen başka bir İran harbine daha katılmaya karar verir. Burada da başarılı olan at ustası, Adil Giray adlı birisiyle tanışır. Adil Giray savaştaki performansından dolayı Cezmi’ye takdirlerini sunar.
Bu sırada bir talihsizlik yaşanır ve Adil Giray ile kardeşi Gazi Giray düşmana esir düşer. Bu iki kardeşi esir alan komutan ve şahın oğlu esirlerini başkente götürerek büyük bir ün kazanmak isterler.

Namaık Kemalin Cezmi Roman Tahlili

Cezmi Roman tahlili

SPONSOR REKLAMLAR

Cezmi romanında zaman ve mekanlar,

Şehre getirilen kardeşler Şehriyar adlı kadın tarafından farklı yerlere gönderilirler. Adil Giray saraya alınır ancak kardeşi Gazi Giray “Kahkaha Zindanı” adlı bir yere gönderilir. Kardeşlerin ayrı yerlere gönderilmesinin nedeni olan Şehriyar Adil Giray‘ı ilk gördüğü anda aşık olmuştur ve bu yüzden Gazi Giray‘ı bir zindana sürer.
Şehriyar aşık olduğu Adil Giray ile bin bir türlü yolu kullanarak görüşmek ister ve bahane olarak Adil Giray’dan bilgi almayı bu şekilde Kırım Hanlığı altında bir hakimiyet kurmak istediğini öne sürer.
Bu esirlik sırasında İran hanedanlığında kör bir şah, Şehriyar ve oğlu Hamza Mirza yönetmekteydiler. Ancak Hamza Mirza yalnızca savaşlara ilgi duyuyordu.
Bu sırada Adil Giray ile sık sık görüşmeler düzenleyen Şehriyar, Perihan’ın şüphelenmesine neden olur. Bunun üzerine Perihan görüşmelere katılmak ister ve isteği kabul olur.

Cezmi romanının ana fikri

Perihan’dan oldukça korkan Şehriyar bir gün yalnız kaldıkları bir zamanda Adil Giray’a olan aşkını itiraf eder hatta Perihan’a olan korkusundan dolayı Adil Giray’a Perihan’ı kötü bir kadın olarak gösterir. Bu olaylara karşı sessiz kalan Adil Giray’ın amacı ise Şehriyar’ı kandırıp kardeşini alarak ülkesine dönmektir.
Perihan ise Adil Giray’a sırılsıklam aşık olmuştur. Perihan çok güzel bir kadın olmasına rağmen yüzünü bir peçe ile kapattığından dolayı Adil Giray Perihan’ın gerçek yüzünü görememiştir. Aradan zaman geçtikten sonra Perihan ile görüşen Adil Giray bu kadının aslında Şehriyar’ın anlattığı gibi bir kötü kadın olmadığını anlar ve peçesinin ardındaki güzelliğini gördükten sonra Perihan’a aşık olur.

 

cezmi romanında zaman ve mekanlar

Şehriyar’ın Adil Giray’a olan kontrolsüz aşkı ise bu ikiliyi ayırmaya yönelik her türlü kötülüğü yapmasını sağlar ve Şehriyar ile Perihan arasında gizli bir savaş ortaya çıkar. Zaman geçtikten sonra Adil Giray’ında Perihan’a aşık olduğunu öğrenen Şehriyar hırsına kapılır ve ikisini öldürmek için planlar yapmaya başlar.
Şehriyar’ın planı başarısız olur ve bu plan onun ölümüne neden olur. Ancak son anda Şehriyar’ın askerleri Perihan ve Adil Giray’ı öldürürler. Bunun üzerine Cezmi ikisinide aynı mezarlara defnederek aşklarını sonsuzlaştırır ve kılık değiştirerek ülkesine geri döner.

 

SPONSOR REKLAMLAR

”Cezmi” romanının kahramanı Adil Giray’ın ağzından :

”Yüksel ki, yerin bu değildir

Dünyaya geliş hüner değildir.
Yüksel ki, boyun kadar kalırsın
Çalışmazsan hünersiz kalırsın
Yüksel ki hünerlerinle yetinme
Tanrının sana verdiği bu yeteneğe engel olma
Yüksel ki, dünya sefil ve alçaktır
Ona bel bağlamak adeta deliliktir
Yüksel ki, bunun da fevki vardır
İnsanlığın ayrı zevki vardır”
  

Leave a Reply