Bisiklet Çeşitleri Nelerdir

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir
Yakıt tüketmeyen ve doğa dostu olan bisikletlerin değeri anlaşıldıkça kullanım oranları da giderek artıyor. Peki hangi bisiklet, nerede kullanılmalı? Kaç çeşit bisiklet var?

SPONSOR REKLAMLAR

Şehir Bisikleti:
Bisiklet çeşitleri arasında en sık kullanılan ve en çok rastlanan seçenek olan şehir bisikletleri, tamamen asfalt yollara uygun olarak tasarlanıyor. Genellikle 26 inç büyüklüğündeki şehir bisikleti tekerlekleri, yollardaki cam kırıkları, sigara izmaritleri gibi kesici ve yanıcı maddelere dayanıklı olması için kalın ve tırtıklı bir tasarıma sahip oluyor. Bu bakımdan şehir bisikletlerinin tekerlekleri, dağ bisikletlerinin tekerlekleri ile benzer özellikte denebilir.

SPONSOR REKLAMLAR

Alüminyum veya krom gövdeye sahip olan şehir bisikletleri, yollardaki engebeli noktaların yaratacağı etkileri absorbe edebilecek malzemelerden üretiliyor. Şehir bisikletleri, özellikle trafikte ve gece sürüşlerinde büyük önem taşıyan ışıklandırma sistemleri başta olmak üzere mataralık, ızgaralık ve çamurluklar gibi kullanım açısından avantaj sağlayan ekipmanlara da sahip olabiliyor.

Yarış Bisikleti:
En karakteristik özelliği diğer bisiklet türlerinden çok daha hafif ve ince yapıdaki tasarımı olan yarış bisikletleri, asfalt yollara uyum sağlayacak şekilde üretildikleri için sadece yarışlarda değil; şehir bisikleti olarak günlük hayatta da kullanılabiliyor. Kıvrımlı ve düz gidon olmak üzere iki çeşit gidona sahip olan yarış bisikletlerinde, kıvrımlı gidonlar vücut yükünü öne ve pedallara doğru verdiği için yüksek performans amacıyla; düz gidonlar ise vücut ağırlığını eşit şekilde dağıttığı için daha çok konfor amacıyla tercih ediliyor. Günlük kullanıma bağlı olarak yarış bisikletlerine ışıklandırma sistemi, ızgaralık veya çamurluk da eklenebiliyor.

Dağ Bisikleti:
Engebeli ve zor yollar için özel olarak geliştirilen dağ bisikletleri, darbeye dayanıklı ve rahat yapılarından dolayı büyük avantaj sağlıyor. Zorlu güzergahları aşabilmek için düşük viteslere sahip olan dağ bisikletleri, aynı zamanda yarış bisikletlerine oranla daha büyük olan tekerlekleriyle yol tutuşunu arttırıyor. Daha fazla dayanıklılık için tasarlanmış hardtail dağ bisikletlerine ek olarak üst düzey darbe emişi ve esneklik sağlayan full süspansiyon dağ bisikletleri de bulunuyor. Ayrıca üst segment dağ bisikletleri arasında oldukça hafif modeller de mevcut.

SPONSOR REKLAMLAR

Elektrikli Bisiklet:
Diğer bisiklet türlerine oranla genellikle daha küçük tekerleklere sahip olan elektrikli bisikletler, pedallarına uygulanan baskıya göre akü gücünü arttırarak harcanan eforu azaltıyor, böylece özellikle yokuş gibi yüksek enerji gerektiren noktalarda büyük kolaylık sağlıyorlar.

Katlanan Bisiklet:
Görünüş olarak elektrikli bisikletlerle benzer detaylara sahip olan katlanan bisikletler, bagaja ya da çantaya sığan yapılarıyla yer sorununu ortadan kaldırıyor. Ek olarak katlanır bisikletler, boyutlarından beklenmeyecek derecede yüksek performans gösterebiliyorlar.

Hibrid Bisiklet:
Melez bisiklet olarak da anılan hibrid bisikletler, dağ ve yarış bisikletlerini harmanlayan karma özellikleriyle farklılık yaratıyor. Hem asfalt şehir yollarına hem de engebeli dağ yollarına uyum sağlayan hibrid bisikletler, geniş bir kullanım alanı sunuyorlar.

SPONSOR REKLAMLAR

BMX:
Çocuk bisikletlerine benzer bir görüntüye sahip olan BMX bisikletler, şehir içi kullanımdan çok toprak yollar için özel olarak geliştiriliyor. Aynı zamanda olimpik bir spor dalı olan BMX, yarış ve freestyle olmak üzere iki ayrı disipline sahip. Yarışta amaç toprak ve engebeli parkuru en hızlı şekilde tamamlamak iken freestyle’da ise amaç yerde veya havada akrobatik hareketler yapabilmek.

Leave a Reply