Aziz Sancar Kimdir ? Hayatı Hakkında kısaca Bilgi

Aziz Sancar Kimdir ? Hayatı Hakkında kısaca Bilgi
2015 Nobel Kimya Ödülü “hücrelerin hasarlı DNA’yı nasıl onardıkları ve genetik bilgiyi nasıl koruduklarını moleküler düzeyde belirleme” alanındaki çalışmalarından dolayı Tomas Lindahl (Tamıs Lindal), Paul Modrich (Pol Modrik) ve Aziz Sancar’a verilmiştir. Sancar, bilim alanında Nobel ödülü kazanan ilk Türk olurken gelişmekte olan ülkelerde bilimin ilerlemesi için Dünya Bilim Akademisinin (TWAS) Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan yedinci üyesidir. Aziz Sancar , Mardin ilinin küçük bir kasabasında sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak doğdu. İstanbul Tıp Fakültesini 1969 yılında bitirdi. Dallas Texas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktorasını tamamladı. Yale Üniversitesinde DNA onarımı dalında doçentlik tezinden sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü.
415 bilimsel makale ve 33 kitap yayımladı. Sancar’ın araştırması DNA’nın kendini nasıl onardığı merkezlidir. Sancar, ultraviyole radyasyonlarının neden olduğu mutasyonları tanıyan enzimleri keşfetmiş ve daha sonra hasarlı genetik kodu kaldırmak için DNA’yı kesmiştir.
AZİZ Sancar’ın ilk buluşu Yale Üniversitesinde E. coli bakterisi odaklıdır. Bu buluşla insanlarda DNA onarımı çalışmaları detaylandırılmıştır.

aziz sancar

aziz sancar

Leave a Reply