Araba Sevdası Roman Özeti, Roman Konusu (Recaizade Mahmut Ekrem)

Araba Sevdası Roman Özeti, Roman Konusu (Recaizade Mahmut Ekrem)

Tanzimat Dönemi eserlerinde bolca geçen Çamlıca’nın tasviriyle başlayan romanda bahçenin açılış tarihi olan 1870 yılındaki güzellikleri ve buradaki eğlence imkanları anlatılıyor. Bu tasvirden sonra orada bulunmakta olan romanın kahramanlarından Bihruz Bey okuyucuyla tanıştırılıyor. Bihruz Bey şık ve şaşalı bir hayata sahip olan batıyı özenmeyi kendine hayat felsefesi olarak almış babasından kalan mirası savurgan bir biçimde kullanan birisidir. Romanda göre Bihruz Bey yetiştirilme şeklindeki aksaklıklar yüzünden ve babasının vefatından sonra eline geçen parayı savurgan bir şekilde harcayan birisidir. Bihruz Bey’in en önemli zevki ise insanlar tarafından takdir edilmek, insanlara malı ve mülküyle gösteriş yapmaktır, işte bu yüzden çok sevdiği arabasıyla Çamlıca ve benzeri gezi yerlerinde dolaşmaktadır.

Yine bir gün Bihruz Bey ve arkadaşı olan Keşfi Bey böyle bir günde arabasıyla gezen iki güzel hanımefendiyle karşılaşır. Bu hanımlardan oldukça etkilenen Bihruz Bey hanımları takip eder ve uygun bir gördüğü zamanda kendileriyle tanışmak ister. Bihruz Bey’in bu isteği güzel hanımlar tarafından reddedilir. Bunun üzerine Bihruz Bey bu kadınlardan sarışın olanına aşık olur.

Bihruz Bey’in aşık olduğu kadının adı Perişev’dir. Bihruz Bey kendisinin reddedilmesinde bu kadındaki namusluluğun vermiş olduğu çekingenlik olduğunu düşünmektedir.

Perişev adlı kadın ise çocuk yaşlarında babası vefad etmiş, eşinden ayrılmış bir hanımdır.

Kendisi bir zamanlar fakirlik çekmiştir ancak bu sırada tanışmış olduğu Çengi Hanım’ın olumsuz davranışları nedeniyle karakter olarak bozulmalara uğramış ve erdemini kaybetmiştir ve Bihruz Bey ile tanıştığı zamanda kullandığı araba ise kendisine ait değildir.

Bu sırada Bihruz Bey ise Fransızca derslerini almakta olduğu öğretmeni Mösyö Piyer ile beraber sevgi ve aşık olma hakkında bir konuşma yapmaktadır. Mösyö Piyer para düşkünü birisidir, normalde aşk hakkında konuşmaktan pek haz etmeyen birisi olmasına rağmen, Bihruz Bey’den aldığı paralardan olmamak için Bihruz Bey ile bu konuda konuşmaya başlamıştır.

Bihruz Bey bu konuşmanın üzerine Perişev’e aşkını ilan etmeye karar verir. Bunun için ise bir mektup yazmak ister ve Fransızca aşk sözlerinin bulunduğu bir mektup hazırlar ve bunu Perişev hanıma gönderir. Ancak Bihruz Bey Fransızca gönderdiği mektupta anlamını tam olarak bilmediği bir kelimenin aslında Perişev(sarışın) hanıma değilde esmer bir hanıma betimleyici sözcük olduğu öğrenince mahvolur. Bu sırada Bihruz Bey’in savurgan tavırları nedeniyle borçları artmıştır ve validesine köşklerini satmayı teklif eder ancak bu teklif reddedilir. Bunun üzerine bir gün Keşfi Bey ile muhabbeti sırasında Keşfi Bey’in yalandan söylemiş olduğu sarışının öldüğünü öğrenir. Bu olaydan sonra Bihruz Bey daha aralarında herhangi birşey yaşanmamış olan bir kadın için yas tutmaya başlar.

Bihruz Bey kendine geldikten sonra dışarıda bir gezintiye çıkar. Tam Üsküdar vapuruna yanaştığı sırada vapura ulaşamaz ve vapuru kaçırır. Vapur iskeleden ayrılırken göz ucuyla Perişev Hanım’ın vapurda oturduğunu görür ve heyecanlanır, bunun üzerine Keşfi Bey’in söylediğini yalanı yüzüne vurmak için yanına gider ancak Keşfi Bey bir yalan daha söyleyerek gördüğü hanımın Perişev hanıma çok benzeyen başka bir kadın olduğunu söyler. Bunun üzerine Bihruz Bey tekrar yas tutmaya başlar.

Bihruz Bey’in borçları ise artmıştır ve alacaklılar artık kapıya dayanmaya başlamışlardır. Bir gün Bihruz Bey’in isteği üzerine onu bekleyen arabacı Anton Bihruz Bey’in uzun süre gelmemesi üzerine köşke gitmeye karar verir bu sırada araba ile küçük bir kaza yapar. Bihruz Bey’in haberi olmasından korktuğu için alelacele arabayı tamirciye götürür. Bihruz Bey’den alacağı olan araba tamircisi Kondaraki araca el koyar. Buna çok kızan Bihruz Bey ise Anton’un işine son verir. Bu olaydan sonra Kandaraki Anton’u işe alır.

Bu sırada Bihruz Bey’in annesi kendisinden İstanbul’dan ayrılmasını ister ancak Bihruz Bey son bir yıl daha İstanbul’da kalmak ister. Bu sırada zaman geçerken bir gün Bihruz Bey çarşıda gezerken Perişev Hanım’a tekrardan rastlar ancak bu kadını Perişev Hanımın yardımcısı sanarak ve Perişev Hanım’ın mezarını öğrenmek maksadıyla peşine takılır. Ancak bu takip sonucunda takip ettiği kadının Perişev Hanım olduğu görür ve o güzel arabanın sahibi olmadığını yani varlıklı olmadığını öğrenir. Bihruz Bey tekrardan yıkılır. Sarışın kadın ise dalga geçerek oradan uzaklaşır.

 

Leave a Reply